اخبار
در مورد کتاب «تفکر و سواد رسانه‌ای»

محمود امانی طهرانی، مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی ابتدیی و متوسطه نظری در دومین نشست «بررسی محتوای کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای برای پایه دهم» ابتدا توضیحاتی درباره‌ی ضرورت تألیف این کتاب برای آموزش و پرورش و چگونگی شکل ‌گیری تیم تألیف توضیحاتی را ارائه و سپس به نقد‌ و نظر مطرح شده در این جلسه و به پرسش ‌های حاضران درباره‌ ی این کتاب پاسخ داد.

به گزارش شفقنا رسانه با اشاره به ضرورت تألیف کتابی با عنوان «تفکر و سواد رسانه‌ای» توضیح داد: در این دوره، مسئولیت نوشتن جدول جدید دروس دوره اول و دوم متوسطه را بر عهده داشتم و چند اقدام مهم و نوآورانه شکل گرفت. یکی از نوآوری ‌ها برای پایه دهم، یازدهم و دوازدهم  این بود که مجموعه دروسی با نام خوشه ‌ی درسی، مأموریت گرفتند تا در چارت آموزشی مفاهیم جدیدی را با رویکرد تازه آموزش دهند. ما در این جدول برنامه درسی دو خوشه جدید در دوره‌ های تحصیلی تعریف کردیم. یک خوشه آن مطالعات اجتماعی و خوشه‌ ی دیگر انسان و سلامت است.

 

احساس نیاز ؛ اولین ضرورت برای تألیف کتاب تفکر و سواد رسانه ‌ای

 

او با تشریح‌ دروس این خوشه ‌ها و نحوه ‌ی انتخاب این درس ‌ها در مدارس بیان کرد: این سؤال مطرح است که  کتاب ‌هایی چون تفکر و سواد رسانه ‌ای و انسان و محیط زیست به چه منظور تألیف شده ‌اند؟ مهم‌ ترین دلیل نیازهای افراد بود، نه دیسیپلین‌ ها. منظور از دیسیپلین رشته ‌های علمی هستند که دائما در حال توسعه ‌اند، و متولیان این رشته ‌ها فکر می‌ کنند این رشته ‌ها در نوع خود بهترین هستند و باید همه این رشته‌ ها را بخوانند. آن ها برای توسعه خود دلایل قانع کننده دارند و خواستار این هستند که سهمشان زیاد شود. کتاب تفکر و سواد رسانه ‌ای بر مبنای هدف‌ های بسیار بزرگ ‌تری نسبت به این دیسیپلین ‌ها تألیف، و به دنبال ضرورت‌ هایی نوشته شد که در جامعه به شدت احساس می ‌شد. در واقع وقتی انسان با دنیای جدیدی از تکنولوژی‌ ها رو به ‌رو شد، بیش از هر دوره ‌ای احساس درماندگی کرد که در این میان نیاز به آموزش دیدن ضرورت می ‌یابد.

 

امانی ادامه داد: ما در کتاب تفکر و سواد رسانه ‌ای به دنبال آن هستیم که در حوزه برخورد با رسانه ‌ها عقلانیتی بر فکر بچه ‌ها حاکم شود تا بتوانند از زاویه بالا به موضوعات مرتبط با رسانه‌ ها نگاه کنند. در ضمن بتوانند درباره ‌ی مدیریت زمان، مدیریت مصرف و ، فعالانه و مدبرانه عمل کنند.

 

کتاب تفکر و سواد رسانه‌ ای مسئله محور است

 

مدیرکل دفتر تألیف کتاب ‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری گفت: کتاب تفکر و سواد رسانه ‌ای با رویکرد مسئله محوری تألیف شده است یعنی قرار دادن دانش ‌آموزان در موقعیت‌ هایی با یادگیری فعال. به نحوی که قبل از اجرای طرح درس و پس از اجرای طرح درس دانش آموز احساس تغییر کند.

امانی ادامه داد: متن در این کتاب‌ ها باید بسیار بسیار کم باشد و فعالیت‌ های یادگیری زیاد باشد. در کتاب ‌های درسی ما سالهاست رویکرد زمینه محور را دنبال می‌ کنیم. این رویکرد مانند یک مدل حلزونی نقطه ‌ای را در وسط قرار می ‌دهد و مباحث مرتبط به آن را در یک یادگیری معنادار دانش ‌آموز محور با فعالیت‌ های یادگیری بر می‌سازد. این سفارش اولیه بود و تحذیر هم دادم که متخصصان این رشته فکر نکنند چنین کتابی رشته ‌ی آن ها را نمایندگی می‌ کند. این کتاب آمده تا به رشد دانش‌ آموزان کمک کند. متاسفانه این بلا در سال ‌های گذشته برای دانش‌ آموزان زیاد بوده که دیسیپلین‌ ها وقت زیادی را از بچه ‌ها به خود اختصاص می‌ داد. امروز در مقام دفاع از آن ها بسیار کم توان‌ هستیم و تلاش می ‌کنیم دیسیپلین ها را به این سمت بیاوریم.

او درباره‌ ی عنوان کتاب توضیح داد: ۱۲ جایگزین برای عنوان این کتاب در نظر گرفتیم و با مشورت با همکاران این ترکیب انتخاب شد. ما برای کلمه ‌ی تفکر یک سابقه و جایگاه قبلی در نظام آموزشی و به ‌ویژه در هفت هشت سال اخیر داریم. درس‌ هایی مثل درس تفکر و پژوهش در پایه ششم و تفکر و سبک زندگی در پایه هفتم و هشتم از این جمله است.

امانی ادامه داد: با بررسی‌ های انجام شده، متوجه شدیم بهترین شکل تلفیق با عنوان تفکر و سواد رسانه ‌ای محقق می‌ شود. چون از بین وجوه پنج گانه تفکر که در کتاب‌ ها با عناوین تفکر منطقی، تفکر خلاق، تفکر نقاد، تفکر سیستمی و حل مسئله تقویت می ‌شوند؛ تفکر نقاد به معنی بررسی همه جانبه و تحلیلی مورد نظر در این عنوان جایگاه دارد و دقیقا می‌ تواند موضوع سواد رسانه‌ای باشد و به نظرم بهترین عنوان همین تفکر و سواد رسانه ‌ای است چرا که با کلمه ‌ی «سواد» وجه عمومی آن تقویت می‌ شود و با واژه «رسانه» وجه غالب مواجهه ‌ی دانش ‌آموز است. این اسم مانع هر گونه مصادره به مطلوب از طرف متخصصان این رشته هم می‌شد.

 

کتاب «تفکر و سواد رسانه ‌ای» ملت ساز است

 

او درباره‌ی نحوه‌ ی انتخاب اعضای گروه تألیف گفت: برای این کار از مناسب ‌ترین گروه در دفتر تألیف کتاب‌ های درسی یعنی گروه تفکر استفاده کردیم، زیرا بخشی از این کتاب موضوع تفکر در حوزه سواد رسانه ‌ای است. به هر حال نوشتن یک کتاب بی ‌عیب در نظام آموزشی غیرممکن است، چه برسد به اولین قدم و کتابی مثل «تفکر و سواد رسانه ‌ای». گاهی اوقات کارهای مهم و جدید در هر کشوری دچار امواج سیاسی می ‌شوند و از مسیر اصلی خود خارج می ‌شوند.

امانی افزود: آموزش و پرورش به موضوعات به شکل امواج سیاسی نگاه نمی‌ کند، هر چند این نظام عاری از سوگیری سیاسی نیست اما آنچه برای نظام آموزشی ما مهم است، عمق سیاسی است نه امواج سیاسی. کتاب«تفکر و سواد رسانه ای» کتاب سیاسی نیست ولی یک کتاب ملت ساز است.

 

برای تالیف کتاب از هیچ تخصصی غافل نشدیم

 

مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌ های درسی ابتدایی و متوسطه نظری گفت: برنامه‌ی درسی و کتاب قابل نقد و اصلاح است اما وقتی حوزه‌ بزرگ و از حد یک کتاب و درس خارج می‌ شود و تحت الشعاع سیاست‌ های کلی کشور قرار می‌ گیرد، موضوع شکل دیگری به خود می‌ گیرد. من در این مدت بازخوردهای خوبی از افراد مختلف برای تألیف این کتاب دریافت کردم و در جلسه امروز و هر وقت دیگر پذیرای هر گونه نقطه نظرات کارشناسانه برای اصلاح و بهبود این کتاب آموزشی هستم و خواهشم این است همه افراد صاحب ‌نظر و کارشناس با دقت هر چه تمام کتاب را مطالعه و بعد نقطه نظرات خود را بیان کنند.

 

او ادامه داد: این کتاب یک سرمایه ملی است. پس همه اصحاب صاحب نظر اعم از دانشگاهی و آموزش و پرورش باید برای بهتر شدن مفاهیم این کتاب بکوشند. هر چند ما این ادعا را نداریم که از همه‌ی افراد متخصص و ذی‌ صلاح برای تألیف این کتاب استفاده کردیم ولی یک ادعا داریم که از هیچ تخصصی برای نوشتن کتاب غافل نشدیم.

 

روند انتخاب اعضای تألیف

 

امانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روند انتخاب اعضای گروه تألیف توضیح داد: طبق اصول ما در دفتر تألیف برای هر گروه یک مدیر انتخاب می‌ شود. این انتخاب می ‌توانست از داخل دفتر یا خارج از آن باشد ولی دو دلیل برای انتخاب این گروه وجود داشت. دلیل اول این بود که این گروه تجربه تولید را در کار تفکر قبلا داشت و الگوی مسئله محور را هم امتحان کرده بودند؛ دوم، توانمندی و احاطه این گروه در مدیریت موضوعات میان رشته ‌ای بود.

او با اشاره به برنامه‌ های بعد از واگذاری این مسئولیت به گروه تفکر بیان کرد: مصاحبه ‌های زیادی از افراد صاحب نظر و اساتید دانشگاهی گرفته شد که چه کارهایی در خصوص این موضوع انجام داده ‌اند و اگر ایده و نظری هم داشتند، بیان می ‌کردند. نتیجه این مصاحبه ‌های عمقی، انتخاب گروه تألیف شد. به نظرم باید از توانمندی‌ های مختلف در این زمینه استفاده می‌ کردیم، بنابراین گروهی انتخاب کردیم که به جز یک نفر که تا نیمه ‌ی کار آمد، بقیه به طور کامل تا آخر این راه به ما کمک کردند.

امانی با اشاره به تخصص ‌های موجود در گروه تألیف گفت: سه نوع تخصص برای تألیف این کتاب لازم بود. یک نوع تخصص ارتباطات و رشته ‌های مرتبط با این رشته بود، تخصص بعدی برنامه ‌ریزی درسی بود که در این نوع کارها بسیار مهم است و تخصص سوم طراحی آموزشی بود. در واقع با این چینش می‌ توان چنین کتاب درسی را تألیف کرد.

مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌ های درسی ابتدایی و متوسطه نظری ادامه داد: خلاء هر کدام از تخصص‌ها باعث می ‌شود نظم کتاب به هم بریزد. وقتی از کتاب درسی صحبت می‌ کنیم، باید وارد فضای سال ۹۵ شویم چرا که برخی از دیدگاه ‌ها و تفکرها بر اساس کتاب و فضای قدیمی است و کتاب‌ ها را حافظه محور در نظر می‌ گیرند در حالی که این فضا به شدت تغییر کرده و من هم از همان ابتدای تألیف این کتاب تأکید کردم خواندن و حفظ کردن در این کتاب جایی ندارد.

 

امانی با اشاره به فعالیت تیمی گروه گفت: هر کدام از اعضای انتخاب شده یک وجه از این مثلث را پوشش می ‌دهند و فردی نبود که هر سه وجه را با هم داشته باشد و کار بیشتر به  صورت تیمی و گروهی انجام گرفت. در این مدت از سوی بسیاری از دوستان این مسئله مطرح شد که چرا نسخه‌ی پی.دی.اف کار با نسخه نهایی تا این حد متفاوت است و باید بگویم این نشانه تدبر در کار بود چرا که کتاب در این مدت پختگی‌ های لازم را کسب کرد و دچار تغییر و تحولاتی برای قابل فهم شدن مطالب شد.

 

پرسش ‌ها و پاسخ ‌ها

 

در پایان این نشست خبرنگاران و پژوهشگران حوزه رسانه سؤالاتی مطرح کردند و امانی طهرانی به این سؤالات و همچنین برخی از انتقادات مهمانان نشست پاسخ ‌هایی را داد.

امانی گفت: من از همه‌ ی دوستان ممنونم و همه‌ ی این‌ها را با دقت یادداشت کردم، و با این نیت به این جا آمدم که از نظر دوستان استفاده کنم. هدفم این نیست که به این جا بیایم و فقط از کار خودمان دفاع بکنم. چون اگر این کار قابل دفاع باشد، اثر خود را روی بچه ‌ها می ‌گذارد. این که این قدم اول بوده است و این حرف‌ های کلی هم این جا موضوعیت ندارد و در شأن چنین جلسه ‌ای نیست. لذا تاکید می‌ کنم بر نکاتی که نوشته ‌ام و به نظرم به صورت جدی محل تأمل است، و از دوستان دفتر هم خواهم خواست این مباحث را پیگیری کنند. اما توضیحاتی هم می ‌دهم از این نظر که این جمع برای من جمع مهمی است. با یک گروه متمرکز دقیق، خوب است که درباره‌ ی پار‌ه‌ ای از نکات گفت ‌و گو کنیم از این نظر که ذهن ‌هایمان به هم نزدیک‌ تر شود.

او درباره ‌ی ضرورت تألیف چنین کتابی در نظام آموزشی توضیح داد: نگاه ما به این کتاب صفر و صدی نبوده است برای همین بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران باید از این اتفاق خشنود باشند که شروع  آموزش مفاهیم رسانه ‌ای از این پایه کلید خورده است. طرحی که ما برای آموزش سواد رسانه ‌ای در نظر گرفته ‌ایم بسیار کلی و جامع است. درباره‌ ی این که بعضی دوستان اظهار کردند، این کتاب نباید تألیف می‌ شد؛ باید بگویم اگر کاری در نظام رسمی آموزشی ما جای نگیرد و به آن توجه جدی نشود باعث می ‌شود همچنان در جا بزند و هیچ نمودی در جامعه نداشته باشد. به همین خاطر برای جلب توجه به یک پدیده و مسئله باید به گستره ‌ی ملی آن هم توجه داشت که در حال حاضر بزرگترین گستره ‌ی ملی کشور از آن دانش‌ آموزان است.

او ادامه داد: کتاب‌ های جدید در آموزش و پرورش از رویکرد معلم محوری فاصله گرفته و بیشتر بر پویایی و فعال بودن دانش ‌آموز متمرکز شده است، به همین خاطر اگر کتاب جدیدی را هم در این دوره تألیف کرده ‌ایم  با همین رویکرد و فعالیت محور بوده و کتاب «تفکر و سواد رسانه ‌ای» هم از این امر مستثنی نبوده است. امروزه فضای یادگیری دانش ‌آموزان پذیرای بحث‌ های به ‌روز است و از این رویکردها استقبال می‌ کنند و از طرفی معلم ‌های ما هم این بحث‌ ها را مدیریت می ‌کنند و پیش می ‌برند.

 امانی در خصوص انتقادات وارد شده در زمینه‌ ی نیازسنجی این کتاب گفت: برای تألیف کتاب یک نیازسنجی مبسوط از معلم‌ ها و دانش ‌آموزان انجام شد که این نیازسنجی کاملاً علمی و پژوهشی بود و در حال حاضر هم قابل استناد و موجود است. در واقع این نیاز سنجی قبل از تألیف و متعلق به بهمن و اسفند ماه ۹۴ است.

او همچنین درباره‌ ی این نظر که هر منطقه باید یک کتاب سواد رسانه ‌ای داشته باشد، تصریح کرد: من با احترام به این مسئله‌ ی منطقه ‌ای کردن باید عرض کنم که هر آموزشی یک هسته‌ی مرکزی دارد و یک بخش‌ هایی بازوهای اتصالی است. این کتاب بخش مشترک است. از این حیث گاهی شما می ‌بینید بعضی از اساتید می‌ گویند بچه‌ ی ایرانی چه باید بخواند؟ آنچه فرانسوی وکانادایی و باید بخواند. اما در نقطه ‌های دیگری می‌ گویند کسی که کاناداست با آمریکا فرق می‌ کند. این حرف کلی جایی معنا پیدا می ‌کند که در کتاب پنج نقطه را پیدا کنید و بگویید این ها را اگر می‌ خواستیم در این نقطه و این نقطه و این نقطه بگوییم این تفاوت‌ ها حاصل می‌ شد. این اتفاقا نکات خوبی می ‌شد برای بهبود کتاب و ما هم استقبال می‌ کنیم از چند نسخه ‌ای شدن کتاب.

امانی همچنین درباره‌ ی نگرانی از پشتیبانی سخت ‌افزاری و نرم ‌افزاری کتاب گفت: می‌ دانید یک رشته را نمی ‌توان با کف محرومیت‌ های کشور تنظیم کرد. باید میانه را در نظر گرفت و این را ترویج کرد. مطالبه در رشد خیلی مهم است. وقتی اولین بار در کتاب درسی علوم اول دبستان به فیلم ارجاع دادم، همه دست و دلشان می‌ لرزید. به فاصله‌ ی زمانی کمی به یکی از روستاهای خراسان جنوبی رفتم، دیدم نه تنها فیلم هست که یک خانواده‌ تلویزیون قدیمی خود را به مدرسه اهدا کرده و با خرید یک دستگاه پخش دی‌ وی ‌دی ارزان بچه ‌ها می ‌توانستند فیلم را ببینند. این کتاب حداقلی بودن امکانات را می‌ خواهد. بله، اگر جایی این امکانات هم نبود، باید تدبیری برای آن اندیشید. برای دیدن این فیلم‌ ها امکان دانلود و خرید سی‌ دی هم فراهم شده است.

او درباره ‌ی بخشی از صحبت‌ های مطرح شده در این جلسه با این مضمون که بعضی از افراد درگیر در تألیف گفته ‌اند دلیل انتقاد بعضی منتقدان این است که نامشان در تیم تألیف نبوده است، بیان کرد: اولا از جانب ما و دفتر چنین سخنی گفته نشده است. بلکه در پاره ‌ای از نقدها که چنین مباحثی مطرح شده بود و نه توسط اساتید حاضر در جلسه که در جای دیگر و در متن دیگری اشاره مستقیمی داشت که به نظر من غیرحرفه ‌ای بود. و شاید در پاسخ به او چنین بحثی مطرح شده است.

 امانی در پاسخ به انتقاد دیگری در زمینه ‌ی بومی نبودن تعاریف سواد رسانه‌ای در کتاب گفت: این که تعاریف بین ‌المللی در این کتاب به کار برده شده، از نظر من ایرادی ندارد و به عنوان یک  مبنا تعریف خوب و کاملی است و نقدی بر این نکته وارد نیست.

او درباره ‌ی آنچه «اهداف نشدنی» برای این کتاب دانسته‌ شده بود، پاسخ داد: ما برای اهداف خود سطوح  مختلفی تعریف کرده ‌ایم و مبنا را بر این گذاشتیم تا برای رسیدن به هدف خود در این کتاب سطحی را تعیین کنیم و به نظرم قابل تحقق است. هر چند در مقدمه به این نکته اشاره کرده ‌ایم، بحث سواد رسانه‌ای از این کتاب آغاز می ‌شود ولی در این کتاب خاتمه نمی ‌یابد.

امانی درباره ‌ی تعاریف مفاهیم نیز تأکید کرد: باید به این نکته توجه داشت که دوره تعاریف در کتاب ‌های درسی سر آمده و امروزه در طراحی آموزشی بر تعاریف تأکیدی نمی ‌شود. رویکرد فعلی کتاب ‌های ما این است که مفاهیم را صدا بزنید، خودشان می‌ آیند و صدا زدن در این جا به معنی باز خواندن واژه ‌هاست. در این جا  مفهوم سازی مهم است و ما نمی‌ خواهیم کتاب ‌ها به سمت حافظه محوری پیش بروند.

او درباره ‌ی بخشی از صحبت ‌های افخمی که خروجی کتاب را تمسخر رسانه‌ ها دانسته بود، گفت: نکته ‌ی مهمی که من در جلسه دریافت کردم و روی آن تمرکز خواهم کرد، نکته ‌ای است که دکتر افخمی فرمود. فرمودند کتاب، تمسخر رسانه ‌هاست. اگر چنین باشد جای تأسف است. مطلقا موضع ما تمسخر نبوده است. اگر چنین حسی مجموع کتاب می دهد و در اجرای اولیه امسال اگر چنین تفسیر مشابهی را از دانش ‌آموزان دریافت کنیم، قطعا محتوا و بار آموزشی این بخش را تغییر می‌ دهیم. و از آن نکته‌ هایی است که مسلما ما به دنبال تخریب آن نیستیم و اگرچه به تولید در این کتاب نپرداختیم اما فرض ما این بود که گروهی از این ها دلبسته به تولید می ‌شوند. هدف این است که دانش آموز با دید مثبت به صنعت رسانه ‌ها نگاه کند.

امانی افزود: در تکمیل صحبت ‌های دکتر افخمی که۴۰ درصد کتاب نیاز به بازنویسی دارد، باید بگویم از نظر من کل کتاب نیاز به بازنویسی و ویرایش دارد. چون روزی که کتاب تألیف شد، به این قضیه قائل بودیم که هر سال مطالب این کتاب باید به‌ روز شود و مصداق ‌های روز را در آن به کار ببریم.

او در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص چرایی تولیدی نبودن تصاویر و لطیفه‌ های این کتاب درسی توضیح داد: بنای کار ما بر این اساس نبود که تصاویر یا لطیفه‌ های جدید طراحی کنیم بلکه می‌ خواستیم جلوه ‌ای از تولیدات بیرونی را به نمایش بگذاریم و دنبال همین اتصال و پیوستگی بودیم. خوب و بد بودن این لطیفه ‌ها و تصاویر سلیقه ‌ای است. به نظرم این نکته‌ ی منفی نیست و وجود این لطیفه‌ ها به نظرم کتاب را مطلوب کرده است.

امانی درباره ‌ی این نقد که دانش ‌آموزان این لطیفه‌ ها را قبلا در شبکه ‌های اجتماعی دیده ‌اند و آیا این تکرار در کتاب درسی به منزله‌ ی رسمیت دادن به مباحثی نیست که گاهی ممکن است مورد نقد سیستم آموزشی هم باشد، بیان کرد: به نظر من تکرار این مطالب مانعی ندارد. یک عده هم می ‌گویند رسمیت دادن ما اگر می‌ خواستیم این طوری نگاه کنیم باید خیلی از مباحث کتاب را حذف می ‌کردیم. ما دست به عصا نرفتیم. شما باید مدافع این شجاعت هم باشید. هفته‌ ی پیش صداوسیمای ما یک نقد بسیا بسیار سطحی داشت که چرا مثلا یک تبلیغ در این کتاب آمده است؟ خب معلوم است که باید تبلیغ بیاید چون اقتضای این درس بوده است که تبلیغ بیاید. ما از روز اول می‌ دانستیم این کتاب سه گروه مخالف خواهد داشت: یک گروه، آدم‌ های زیادی دست به عصا؛ یک گروه، کسانی که فکر می‌ کنند محتوای این کتاب کم است و یک گروه هم متخصصان این رشته. تقریبا هم این اتفاق افتاد.

او همچنین درباره ‌ی نقد یکی از پژوهشگران درباره‌ ی همکاری نکردن با اساتید بعضی دانشگاه ‌ها گفت: خدا شاهد است نگاه من هیچ وقت در گروه آدم‌ ها بخشی نبوده است که از این دانشگاه باشد یا آن دانشگاه. من همیشه خیلی تلاش دارم آدم‌ ها را به شخص و توانمندی‌ آن ها ببینم. من به دنبال افرادی بودم که بتوانند در این زمینه کار تیمی کنند و آن پازل را در آن سه جهتی که گفتم تکمیل کنند. و اصلا اثبات شیء نفی ماعدا نمی‌کند.( لازمه بودن چیزی نبودن دیگری نیست) در ایران هزاران استاد شیمی هست، ولی در نهایت سه نفر کتاب شیمی را می ‌نویسند. در این زمینه این طور نیست ولی فکر می‌ کنم حدود بیست تا سی نفر فرد مرجع در این زمینه وجود دارد. در حدی که ما توان داشتیم از آن ها استفاده کردیم. از همه ‌ی آن ها ممنونیم و هر کسی هم که بعدا به میدان بیاید، دست او را به گرمی می‌ فشاریم.

مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌ های درسی ابتدایی و متوسطه نظری درباره ‌ی سؤال بعدی یکی از پژوهشگران مبنی بر این که مؤلفان این حوزه چه سابقه ‌ای در تدریس داشته ‌اند، تصریح کرد: همان طور که گفتم سه گروه متخصصان، برنامه ‌ریزان درسی و طراحان آموزشی در این تیم بودند. طراحان آموزشی کسانی بودند که قبل از بحث سواد رسانه ‌ای تدریس می‌ کردند. علاوه بر این خیلی از آن ها طرح درس‌ ها را از کار عینی با بچه‌ ها آورده بودند. در دنیا بعضی از ناشران تجاری تبلیغ می ‌کنند، معلمان برای معلمان می ‌نویسند؛ از نظر من معلمی یک سوم تألیف است. نبود آن ها در گروه خلاء ایجاد می‌ کند اما الزاما وجود آن ها کفایت نمی ‌کند. کمتر معلمی پیدا می‌ شود که آن دو وجه دیگر هم داشته باشد.

او با مهم دانستن این سؤال که چه معلمانی باید این درس را تدریس کنند، توضیح داد: نظام آموزشی همیشه برای رشته ‌های موجود معلم تربیت کرده است. و وقتی نقطه ‌ی جدیدی را شروع می‌ کنید باید برای آن معلم بتراشید تا یواش یواش به جریان روز تبدیل شود. لذا ما روی نزدیک ‌ترین رشته ‌ها متمرکز شدیم، عین آن را که در سیستم آموزشی نداریم. نزدیک‌ ترین رشته ‌ها کدام بودند؟ اجتماعی ‌ها، دینی ‌ها و پرورشی‌ ها. اما در کنار همه‌ ی این ها آمدیم یک گواهینامه صلاحیت تدریس گذاشتیم. اگر از من بپرسند ممکن است یک معلم زیست‌ شناسی بتواند معلم خیلی خوب این درس شود؟ می ‌گویم، بله. اگر بتواند ماهیتا از پس این موضوعات و این روش آموزش بربیاید. یعنی دید بسته این طوری نباید باشد که فقط یک رشته و کسانی که این را خوانده‌ اند. در واقع درباره ‌ی درس‌ های میان رشته ‌ای چاره ‌ای جز این کار نداریم که از جنس گواهینامه‌ های صلاحیت تدریس موضوع را تعریف کنیم و بعد بگوییم رشته ‌های مرتبط. فضای این چنینی وجود دارد اما یقین داشته باشید اگر پنج سال دیگر در چنین جایی دوباره دور هم جمع شویم، آن موقع می ‌بینید یک گروه آموزشی داریم. معلمان درس سواد رسانه ‌ای هویت پیدا کرده‌ اند، تشکیلات دارند و با هم مرتبط هستند. همچنان که در کشور با این که چهار سال بیشتر از درس تفکر و سبک زندگی نگذشته است، چنین گروهی در کشور وجود دارد. این نوع کارها وقتی که از مقام اظهارنظر می‌ آید در مقام عمل، باید به اقتضائات پله ‌ای تن بدهد.

امانی همچنین درباره‌ ی دیگر کتاب ‌های وابسته به کتاب تفکر و سواد رسانه ‌ای گفت: هم کتاب راهنمای معلم و هم یک دی ‌وی ‌دی به اسم «بر فراز آسمان‌« برای معلمان دارد. همه‌ ی کتاب ‌های ما از اول دبستان یک برنامه ‌ی نرم ‌افزاری به نام «بر فراز آسمان» دارد که از زبان یک معلم، هر آنچه معلم برای تدریس آن کتاب نیاز دارد، به او می‌ گوید. این‌ ها با هم متفاوت است و بعضی از آن ها جزئیات کمتر و بعضی جزئیات بیشتر دارد.

 

شفقنا رسانه

روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

وزارت آموزش و پرورش

1395.07.28


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نحوه آشنایی شما با سایت
از طریق دوستان
از طریق روزنامه و جراید
از طریق اینترنت
از طریق SMS
از طریق ایمیل
 

آخرین اخبار

*سوابق تحصيلي پيش دانشگاهي فارغ التحصیلان (96-95) در‌ آزمون‌ سراسري‌ سال 1396

*درباره نتايج سومين آزمون استخدامي متمركز دستگاه هاي اجرايي كشور

*مرحله تكميل ظرفيت دانشگاه‌ هاي علوم پزشكي در برخی رشته های آزمون استخدامي متمركز 95

*درباره جداول رشته ها و مواد امتحانی آزمون ورودی دکتری (Ph.D) سال 1397

*اطلاعيه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص رشته هاي کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد

*تاريخ‌ برگزاري، نحوه‌ پرينت كارت‌ و محل رفع نقص كارت آزمون سراسري‌ سال 1396

*آزمون تعيين صلاحيت متقاضيان تدريس در دانشگاه جامع علمي - كاربردي سال 1396

*فرصت مجدد براي متقاضيان سهميه 5 درصد ايثارگران در آزمون سراسري سال 1396

*پرينت كارت‌ صد و هجدهمین دوره آزمون زبان انگليسي پيشرفته (Tolimo:E-A2017)

*چهارمين آزمون استخدامی مشترك فراگير دستگاه هاي اجرايي كشور در سال 1396

*آغاز انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد 96 دانشگاه آزاد از هفته آخر خرداد96

*رشته محل ‌هاي جديد و اصلاحات دفترچه آزمون كارشناسي ارشد ناپيوسته سال 1396

*تمديد مهلت دريافت علاقه مندي براي اعمال سهميه 5 درصد ايثارگران کنکور سراسری96

*نتايج سومين آزمون استخدامي متمركز دستگاه هاي اجرايي كشور مورخ 1395/8/21

*تمديد ثبت ‌نام و رشته محل ‌هاي جديد و اصلاحات آزمون كارداني به كارشناسي ناپيوسته96

*زمان اعلام نتايج اوليه آزمون كارشناسي ارشد ناپيوسته سال 1396

تمام گروه های خبری سایت

  بازديد کل : 623691 نفر   - 152709 ip   بازديد امروز : 77 نفر   - 15 ip   بازديد ديروز : 263 نفر   - 91 ip   آنلاين : 1 نفر