روش صحیح مطالعه ی شیمی برای تست های کنکور

روش صحیح مطالعه-( اهمیت درس شیمی وچگونگی دقت درآن )

بطورکلی مباحث شیمی به دو دسته کلی تقسیم می شوند .

الف – مطالبی که بیشتر حالت حفظی داشته و مطالعه ی مستمر ، خلاصه نویسی و مرور درآنها بیشتر از تست زدن کاربرد دارد . مانند بیشتر مطالب شیمی ۲ و اواخر فصل آخر شیمی ۳ و موارد حفظی بحث اسید و باز از شیمی پیش ۲ . . .

ب – مطالبی که مثل ریاضی و فیزیک جنبه تحلیلی داشته و تست زدن و حل تمرین کمک فراوانی به تسلط در این مباحث می کند. مانند مباحث اسید و باز (PH) ، الکتروشیمی ، مباحث استوکیومتری شیمی ۳ و غلظت محلول ها ، مباحث تعادل ها و سرعت و . . . .

توجه داشته باشید که درسالهای اخیربسیاری ازسوالات از شکل ها ونمودارهاومسائل طرح می شود که باید وقت کافی به یادگیری روش حل مسائل اختصاص داد.

مطالب حاشیه و متن درس اهمیت خاصی دارد و از آنها حتماً سوال خواهد آمد .

درضمن سوالهایی که نیاز به محاسبات عددی و استوکیومتری دارند ، حدود ۳۰ درصد کل سوالات شیمی را تشکیل می دهند . در نتیجه مسائل عددی در شیمی مثل ترموشیمی و سینتیک و تعادل ها راخوب یاد بگیرید .

برای نتیجه ی بهتر در شیمی حتما نکته برداری و خلاصه نویسی را فراموش نکنید.

در شیمی باید به مباحث پایه توجه خاصی شود ، زیرا بخش قابل توجهی ازسوالات کنکور را به خود اختصاص می دهد .

مطالب شیمی اکثراً مفهومی است هر چند قسمت های حفظی هم وجود دارد .

کتاب درسی شیمی مهمترین منبع مطالعاتی شما باشد و اشکال ، زیرنویس ها و نمودارها را با دقت بخوانید . زیرا دقت در این قسمتها کمک بزرگی به شما در فهم مطلب خواهد کرد .

در شیمی به خواص فلزات ، نافلزات و مولکول ها ، عناصر و ترکیبات آنها و رفتار های غیرعادی عناصر و همچنین توجه به پیوند ها ، آزمایش ها و واکنش های شیمیایی بسیار مهم است .

ضمناً حتماً تمام خواص ۳۶ عنصر اول جدول مندلیف ، فلزات قلیایی ، فلزات قلیایی خاکی ، گاز های نجیب و شبه فلزات را حفظ کنید که در رسم ساختار های شیمیایی و پیدا کردن خواص فیزیکی و شیمیایی هر عنصر کمک بسیار زیادی به شما می کند . دسته بندی واکنش ها و معادله های شیمیایی به حفظ کردن آنها کمک می کند . توجه کنید که از هر فرمول و معادله به کار رفته در کتاب یا معادله های مشابه آنها که با عوض کردن عنصر و استفاده از عنصر هم گروه دیگر آن می تواند ساخته شود سوال طرح خواهد شد .

در سال های اخیر از فرمول های شیمیایی که درکتاب های پایه ( شیمی ۲ و ۳ ) آمده است برای طرح سوال در پایه دیگر استفاده می شود .

مثلاً از یک معادله تجزیه موجود درسال سوم برای طرح سوال سینتیک درکتاب پیش دانشگاهی استفاده شده است .

تعداد سوالات از شکل ها و جدول ها ۲تا۳ سوال است و یاد گیری آنها فقط با دقت در کتاب ممکن خواهد شد .

گاهی هم از مفهوم شکل سوال طرح می شود و گاهی یکی از اجزای شکل حذف می شود و از آن سوال پرسیده می شود . درنتیجه شما باید به بررسی دقیق شکل ها و جدول ها بپردازید .
تست زدن برای کنکور مهم است ، ولی در شیمی بهتراست نخست به مطالعه عمیق و دقیق کتاب بپردازید و پس از مطالعه عمیق کتاب درسی به حل تست های کنکور های سراسری سنوات اخیر ، آزاد و سنجش های آزمایشی ۵ سال قبل بپردازید و پس از آن نگاه کردن به تست های مرحله اول المپیاد های سال های اخیر به نزدیک کردن شما به درصد بالای ۷۰ کمک زیادی می کند .

درکل دردرس شیمی به هیچ وجه به سوالات قبل از ۸۴ نگاه نکنید زیرا کلاً محتوای کتب بعد از این سال تغییر کرده است .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *