میگن طرف قات زده همینه!

❄️قات:

در یمن، دو سوم مردان و یک سوم زنان قات میزنن 😂.با جویدن این گیاه حالتی از سرخوشی و توهم به فرد دست میده 😏

میگن طرف قات زده همینه!

قات (انگلیسی: Khat) (نام علمی: Catha edulis) گیاه گلداری است که بومی بخش گرمسیری شرق آفریقا و شبه جزیره عربستان می‌باشد. این گیاه در یمن به عنوان یک ماده مخدر مصرف فراوانی دارد و معتادان به آن ، برگ های این گیاه را درون دهان گذاشته عصاره آن را به طور تدریجی می مکند و به اصطلاح “قات می زنند”. گرچه فروش و عرضه قات در عربستان سعودی ممنوع است اما مصرف ، خرید و فروش قات در یمن جزئی از زندگی مردم این کشور است.

ماده ی مخدر موجود در این ترکیب، کاتینون (به انگلیسی: Cathinone ) است. که ترکیبی ناپایدار بوده و به کاتین (به انگلیسی: cathine ) و نورافدرین (به انگلیسی: norephedrine) تجزیه می گردد. این دو ترکیب که از خانواده ی فنیل پروپانول آمین (به انگلیسی: phenylpropanolamine) هستند و زیر مجموعه ای از فنتیل آمین ها (به انگلیسی :phenethylamines) که جزء آمفتامین ها هستند محسوب می شوند.

معمولا برگ گیاه قات تا یک هفته در یخچال نگهداری می شود یا اینکه تازه آن در بازار به فروش می رسد.

از آنجا که طریقه استعمال این مخدر ، گذاشتن برگ ها در داخل دهان و مکیدن تدریجی آن است ، اگر در عربستان و یمن افرادی را مشاهده کردید که یک طرف دهانشان به شکل غیرعادی باد کرده تعجب نکنید چرا که آنها در حال قات زدن هستند!

سازمان جهانی بهداشت نیز در سال 1973 ماده قات را جزء مواد مخدر دانست.

مردم در یمن معمولا پس از صرف نهار یعنی ساعت یک یا دو ظهر به اصطلاح قات می زنند که مصرف یک وعده قات تا قبل از غروب آفتاب ادامه می یابد. همچنین برخی نیز در اتاق هایی جمع می شوند و همراه با مصرف قات، قلیان می کشند.

افراد در ساعت های اولیه مصرف قات، با نشاط، سرزنده و هیجانی می شوند و در مسائل مختلفی و البته بی ربطی سخن می گویند. در ساعت های بعدی حالتی از سکون آنها را فرا می گیرد و بالاخره در ساعت های انتهایی نیز حالتی از خمودگی و تنبلی به این افراد دست می دهد به طوری که قادر به انجام هیچ فعالیت جسمی یا فکری نیستند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *